Fizykoterapia

Rehabilitacja jest pojęciem bardzo szerokim. Już w starożytności leczono z wykorzystaniem światła słonecznego i wody. Samo określenie " Rehablitacja" pojawiło się w XX wieku, ale już w 1600r. zostało wydane w Anglii pierwsze pionierskie dzieło o elektryczności statycznej. Dało to podwaliny pod nowoczesną fizykoterapię.              

Jak działa terapia ?
Różne bodźce wywołują różne reakcje bądź grupy reakcji organizmu. Rodzaj bodźca i jego natężenie dobierane są do zamierzonego efektu leczniczego. Zabiegi działają przeciwbólowo i stymulująco. Niektóre spośród zabiegów oddziałują bezpośrednio na funkcjonowanie komórek, usprawniając je. Jest to działanie biostymulacyjne. W ten sposób bodźce pobudzają naturalną zdolność organizmu do regeneracji i walki z chorobą im młodszy organizm tym stymulacja jest efektywniejsza. Ważny jest dobór odpowiedniego bodźca do indywidualnych potrzeb danego organizmu.

W jakich przypadkach stosuje się zabiegi ?
Zabiegi stosuje się najczęściej w przypadku rozmaitych schorzeń mięśniowo-szkieletowych, zazwyczaj w połączeniu z farmakoterapią i kinezyterapia. Warto pamiętać, że leczenie schorzeń układu ruchu samymi tylko lekami jest niewystarczające i może obfitować w skutki uboczne.
Ważna też jest profilaktyka. Kluczową rolę odgrywają utrzymywanie prawidłowej postawy w czasie pracy i spędzania czasu wolnego.